7 nieoczywistych narzędzi do developmentu mobilnego

Siedem mniej popularnych narzędzi przydatnych w tworzeniu aplikacji mobilnych. ⬇️


quicktype

quicktype

Wrzucasz JSONa ze zwrotki z backendu, quicktype wypluwa zakodzony model. Mega oszczędność czasu. Ogarnia Swift, Kotlin, Dart, JS, Javę i kilka innych języków.

NSDateFormatter.com

NSDateFormatter.com

Łatwe formatowanie daty w Swift i Objective-C.

Narzędzia Mobile Intelligence

Sensor Tower

Platformy analityczne dedykowane aplikacjom mobilnym. Rozwiązania takie jak Sensor Tower czy App Annie nie są tanie, ale jeśli masz dostęp to warto korzystać. Nie zaszkodzi nawet zerknąć na darmowe raporty. 😉

Sporo danych do wyciągnięcia o trendach na rynku, optymalizacji apki w sklepie, poprawie ruchu organicznego czy możliwość sprawdzenia jak aplikacja wypada na tle konkurencji.

FlutterFlow

FlutterFlow

Platforma low-code założona przez ex-pracowników Google. Umożliwia ona tworzenie aplikacji we Flutterze, bez pisania kodu. Działa on-line w oparciu o drag&drop.

Jestem mocno sceptyczny do rozwiązań no-code/low-code jeśli chodzi o kod produkcyjny, ale FlutterFlow wydaje się mega narzędziem do prototypowania i walidacji pomysłów.

IMO najfajniejszym feature’em jest możliwość eksportu wyklinanego kodu bezpośrednio do GitHuba i potencjalna koopreacja na lini designer-developer.

Framer

Framer

Alternatywa dla Figmy, darmowa aplikacja do prototypowania.

Wygląda dobrze, możliwy jest eksport obrazów oraz kolaboracja w czasie rzeczywistym.

Mobbin

Mobbin

Mega narzędzie pozwalające zaoszczędzić godziny na badaniu UX.

Mobbin umożliwa przeszukiwanie screenshotów z multum aplikacji (narzędzie zawiera ponad 50 tysięcy przeszukiwalnych screenshotów).

SF Symbols

SF Symbols

Kolekcja ikon od Apple, regularnie aktualizowana. Dobrze działa zarówno z UIKit jak i SwiftUI.


PS. W każdy poniedziełek przesyłam porcję praktycznej wiedzy o tworzeniu aplikacji mobilnych. Dołączyć można na samym dole strony. ⬇️