Jak zbudować komunikator na smartfony działający pod wodą?
Z komunikacją pod wodą jest sporo problemów
Komunikacja przez telefon odpada, ponieważ fale radiowe są pochłaniane przez wodę. Dlatego łodzie podwodne korzystają z umieszczonych na powierzchni wody anten.
Z drugiej strony, fale dźwiękowe dość łatwo przemieszczają się pod wodą i są wykorzystywane przez liczne gatunki zwierząt wodnych do komunikacji. W przypadku ludzi sposób, w jaki wydajemy dźwięk, działa dobrze tylko w powietrzu.
Pozostaje nam komunikacja za pomocą gestów. Zawodowi nurkowie dysponują zaawansowanym słownictwem obejmującym dziesiątki sygnałów, ale trzeba je poznać, zapamiętać i potrafić używać. Próg wejścia jest dość spory.
AquaApp
W tym momencie pojawia się AquaApp. Proof of concept aplikacji mobilnej umożliwiającej wysyłanie wiadomości pod wodą korzystając z wbudowanego głośnika i mikrofonu.
System komunikacji opiera się na dźwiękach wysokiej częstotliwości i ma działać w sprzyjających warunkach nawet do 100 metrów.
Jest to projekt uniwersytecki z otwartym kodem źródłowym.
Źródła
- Projekt na Githubie
- Underwater Messaging Using Mobile Devices
- TechCrunch - Finally, an underwater messaging app
PS. W każdy poniedziałek przesyłam porcję praktycznej wiedzy o tworzeniu aplikacji mobilnych. Dołączyć można na samym dole strony. ⬇️