AquaApp - podwodny komunikator (PoC)

Jak zbudować komunikator na smartfony działający pod wodą?


Z komunikacją pod wodą jest sporo problemów

Komunikacja przez telefon odpada, ponieważ fale radiowe są pochłaniane przez wodę. Dlatego łodzie podwodne korzystają z umieszczonych na powierzchni wody anten.

Z drugiej strony, fale dźwiękowe dość łatwo przemieszczają się pod wodą i są wykorzystywane przez liczne gatunki zwierząt wodnych do komunikacji. W przypadku ludzi sposób, w jaki wydajemy dźwięk, działa dobrze tylko w powietrzu.

Pozostaje nam komunikacja za pomocą gestów. Zawodowi nurkowie dysponują zaawansowanym słownictwem obejmującym dziesiątki sygnałów, ale trzeba je poznać, zapamiętać i potrafić używać. Próg wejścia jest dość spory.

AquaApp

W tym momencie pojawia się AquaApp. Proof of concept aplikacji mobilnej umożliwiającej wysyłanie wiadomości pod wodą korzystając z wbudowanego głośnika i mikrofonu.


System komunikacji opiera się na dźwiękach wysokiej częstotliwości i ma działać w sprzyjających warunkach nawet do 100 metrów.

Jest to projekt uniwersytecki z otwartym kodem źródłowym.

Źródła


PS. W każdy poniedziałek przesyłam porcję praktycznej wiedzy o tworzeniu aplikacji mobilnych. Dołączyć można na samym dole strony. ⬇️