Trzy alternatywne komunikatory umożliwiające bezpieczną wymianę wiadomości

Rosyjski atak na Ukrainę spowodował rozwój i użycie aplikacji mobilnych, który nie jest widoczny na pierwszy rzut oka.

Przyjrzyjmy się bliżej alternatywnym komunikatorom umożliwiającym komunikację bez centralnej infrastruktury.


TL;DR

Problem

Podczas gdy większość „prywatnej” komunikacji w Rosji i na terytoriach przez nią okupowanych odbywa się za pośrednictwem Telegramu, Rosja może w każdej chwili wyciągnąć wtyczkę (system TSPU).

To samo dotyczy mainstreamowych aplikacji jak WhatsApp, Signal czy innych komunikatorów należących do korporacji. Mogą one zostać technicznie zablokowane, albo zmuszone do przestrzegania przepisów przez Rosję.

Rozwiązanie:

Zdecentralizowane komunikatory, które nie zależą od żadnej infrastruktury pojedynczej organizacji i mogą być używane bez Internetu.

Podsumowanie:

Ukraińska społeczność IT zdołała wdrożyć cały ekosystem odpornych na cenzurę zdecentralizowanych komunikatorów. Źródło

Jak to działa? 💡

Aplikacje mobilne umożliwiające wymianę wiadomości, niezależne od infrastruktury konkretnej organizacji. Zamiast tego wykorzystują:

  • zdecentralizowane protokoły komunikacji
  • sieci peer to peer
  • bluetooth
  • lokalne wi-fi
  • sieci mesh

Źródło

Możliwości użycia ✅

Obok oczywistego sektora wojskowego istnieje szereg branż w których bezpieczeństwo komunikacji jest kluczowe:

  • organizacje rządowe
  • dziennikarstwo
  • opieka zdrowotna
  • bankowość

Aplikacje 📱

Element - narzędzie oparte o zdecentralizowany protokół komunikacyjny Matrix. Dostępne aplikacje klienckie na Androida oraz iOS oraz aplikacje deskopowe na Windows, Linux i macOS. Element udostępnia praktycznie wszystkie nowoczesne funkcje, które mają inne popularne mainstreamowe komunikatory.

Delta Сhat - zaszyfrowana usługa przesyłania wiadomości, która wykorzystuje protokół e-mail (SMTP). Technicznie jest to aplikacja e-mail z nowoczesnym interfejsem. Projekt z otwartym kodem, dostępne aplikacje mobilne iOS i Android oraz aplikacje desktopowe.

Briar - komunikator domyślnie korzystający z sieci Tor może tworzyć lokalne sieci mesh za pomocą Bluetooth w telefonie. Oznacza to, że w przypadku braku dostępu do Internetu można wymieniać wiadomości przez Bluetooth lub lokalne Wi-Fi. Oprócz przesyłania wiadomości, za pomocą Briar można utworzyć forum i publikować posty. Dostępna jest aplikacja androidowa.

Wszystkie wymienione rozwiązania posiadają otwarty kod źródłowy:

Źródła:


PS. W każdy poniedziałek przesyłam porcję praktycznej wiedzy o tworzeniu aplikacji mobilnych. Dołączyć można na samym dole strony. ⬇️